שינוי גודל הפונט

Language Switcher

עידכונים והודעות

סיכום הכנס השנתי 2017

לתמונות הכנס

דף אלבום משנת 1935

מצ"ב דף מאלבום שנעשה בעקבות טיול בשנת 1935 מאת דליה ויעקב שפריר

לתמונות

סרט אודות בית הכנסת בז'ולקיב

לצפייה

הספר "חזקה מברזל"

של גולדה זהבה קרס לבית איגל

לעיון בספר

סרט על בלץ

לצפייה

חייו של יז'י צ'רנסקי

לצפייה בסרט על חייו של יז'י צ'רנסקי ממוסטי וילקי בעברית ובאנגלית

מילוי דפי עד ביד ושם

לשמירת זכרון הנספים
אתר יד ושם

דף מאלבום שנעשה בעקבות טיול בשנת 1935

מצ"ב דף מאלבום שנעשה בעקבות טיול בשנת 1935.

קרא עוד...

מפה ישנה של ז'ולקיב

ספר התורה שניצל

מאת: יוסף צבי בובר מפי מיכאל מלמן

עם כניסתם לז'ולקיב, שרפו הגרמנים את בית הכנסת הגדול המפורסם וההסטורי שלה, על מאות ספרי התורה שבו. בית הכנסת נבנה במאה הי"ז, בעזרתו של המלך יאןסובייסקי. בית הכנסת היה אחד היפים שבבתי הכנסת שבפולין, ואפילו בעולם וחשוב מאוד מבחינה ארכיטקטונית.

קרא עוד...

אודות ז'ולקייב

ז’ולקייב נבנתה כעיר מבצר בסוף המאה ה – 16, אחוזתם של בני משפחת האצולה ז’ולקייבסקי. ב – 1600 התיר בעלי העיר ההטמאן סטניסלאב ז’ולקייבסקי ליהודים (רובם יוצאי לבוב) להתיישב בז’ולקייב לבנות בית תפילה ובית מרחץ וקבע את שטח מגוריהם ליד שער החומה. בשטח זה היו רשאים לבנות בתים.

קרא עוד...

על מוסטי ויילקייה

ככפר נוסדה מ’ ב-1472. לאחר שנהרס הכפר בידי הטטרים הוקמה במקום עיר מלכותית שנקראה בשם המלך אוגוסט מייסדה ואשר העניק לה מעמד של עיר ב-1549 – אוגוסטוב. ראשוני היהודים התיישבו במ’ סמוך להקמתה כער ורובם באו מבלז.

קרא עוד...

קיצור תולדות העיר ז'ולקיב וקורותיה

בגליציה המזרחית, כשלושים ק"מ צפונית מלבוב הוקמה בשלהי המאה ה – 16 העיר ז’ולקיב. שמה של העיר נגזר משם משפחתו של מייסדה הטמן (דרגה צבאית) סטניסלב ז’ולקיבסקי. אחד מצאצאיו, יורשו יאן סוביסקי הוכתר למלך פולין.

קרא עוד...

יהודי בין מייסדי בית המשפט בהאג

היהודי מגליציה, הרש לאוטרפכט, ממייסדי בית המשפט הבינלאומי בהאג נלחם בעצמו ב"הגנה עצמית" של יהודי גליציה כנגד האנטישמיים.

היו ימים ובית הדין הבינלאומי בהאג, היה באמת בעל סמכות מוסרית ובחבר השופטים כיהנו אישים מהשורה הראשונה של המשפט הבינלאומי.

קרא עוד...

ז'ולקייב, מדריך עסקים 1891

רשימת יוצאי ז'ולקיב 1978

פרקים מ"ספר הדמויות" של ז'ולקיב

מאת: עקיבא צימרמן

נולדתי בת"א ג’ כסלו תרצ"ז 17.11.1936. אבי ישראל צימרמן ז"ל היה מיוצאי ז’ולקיב ואמי חנה מרים לבית אנגלמן ז"ל היתה מיוצאי סטרי. מאז ילדותי גדלתי על סיפורים על ז’ולקיב וסטרי. כאשר ביקרתי לראשונה בז’ולקיב וסטרי בשנת תשנ"ג 1993 לא היו הערים הללו זרות לי כי קראתי ושמעתי הרבה סיפורים עליהן.

קרא עוד...

 
Joomla Tutorial: by JoomlaShack