שינוי גודל הפונט

Language Switcher

עידכונים והודעות

סיכום הכנס השנתי 2017

לתמונות הכנס

דף אלבום משנת 1935

מצ"ב דף מאלבום שנעשה בעקבות טיול בשנת 1935 מאת דליה ויעקב שפריר

לתמונות

סרט אודות בית הכנסת בז'ולקיב

לצפייה

הספר "חזקה מברזל"

של גולדה זהבה קרס לבית איגל

לעיון בספר

סרט על בלץ

לצפייה

חייו של יז'י צ'רנסקי

לצפייה בסרט על חייו של יז'י צ'רנסקי ממוסטי וילקי בעברית ובאנגלית

מילוי דפי עד ביד ושם

לשמירת זכרון הנספים
אתר יד ושם

יהודי בין מייסדי בית המשפט בהאג

היהודי מגליציה, הרש לאוטרפכט, ממייסדי בית המשפט הבינלאומי בהאג נלחם בעצמו ב"הגנה עצמית" של יהודי גליציה כנגד האנטישמיים.

היו ימים ובית הדין הבינלאומי בהאג, היה באמת בעל סמכות מוסרית ובחבר השופטים כיהנו אישים מהשורה הראשונה של המשפט הבינלאומי.

אחד ממייסדיו של בית המשפט ונציגה של אנגליה באותו בית משפט היה השופט הרש לאוטרפכט, יליד העיירה ז’ולקיב שבגליציה (כיום בתחום אוקראינה).

משפחת לאוטרפכט – מלמן היתה משפחה ידועה בקהילה היהודית שבז’ולקיב.

הרש לאוטרפכט עבר ללבוב, משם לוינה וללונדון והתמחה במשפט בינלאומי. הוא היה יהודי גאה וציוני משחר נעוריו. השתתף בהגנה העצמית של יהודי גליציה כנגד הפורעים האנטישמיים. כן שימש כנשיא איגוד הסטודנטים היהודים באוניברסיטאות בשנות העשרים. רעייתו, רחל שטיינברג, נולדה במוצא, והייתה בת למשפחת שטיינברג – הר אבן המפורסמת.

הרש לאוטרפכט היה מרצה למשפט בינלאומי באוניברסיטאות לונדון וקיימברידג’ וקיבל תואר כבוד בריטי "סר". ספריו משמשים עד היום ספרי יסוד במשפט בינלאומי.

לאורטפכט היה ממעצבי דמותו של בית הדין הבינלאומי בהאג. הוא שלט בעברית ומיידי פעם ביקר בארץ ישראל. במלאת עשרים וחמש שנה לאוניברסיטה העברית בירושלים היה הרש לאוטרפכט אורח הכבוד ונשא שני נאומים, האחד באנגלית והאחר בעברית. הוא התכונן להשתקע בארץ, בה חיה משפחת אשתו, וביניהם משפחת הרצוג.

סר לאוטרפכט היה דודן של האחיות סוזי אבן ואורה הרצוג. הוא עמד לקנות בית בישראל ותכנן את רכישתו. הוא חזר ללונדון לעשות סידורים להשתקעותו בארץ כשלפתע לקה בהתקף לב. את דרכו בעולם המשפט ממשיך בנו אליהו (אלי) לאוטרפכט שהיה בזמנו יועץ לראש הממשלה יצחק שמיר, בעניין הבוררות בטאבה.

אם סר לאוטרפכט היה רואה אילו "טיפוסים" יושבים כיום בבית הדין הבינלאומי בהאג, היה ודאי כובש פניו בקרקע. ואם היה יושב בבית הדין היה ודאי מזכיר לעולם כולו את הפרעות שפרעו הרוצחים הערבים במוצא, הישוב ממנו באה רעייתו רחל. הוא היה ודאי מזכיר את "זכות ההגנה העצמית" שאותה מימש בעצמו בהיותו סטודנט צעיר בגליציה ונילחם בפורעים האוקראיניים, שאת מלאכתם מבצעים כעת הפורעים הערבים.

*מתוך מאמר של העיתונאי עקיבא צימרמן, שפורסם בעיתון "הצופה".
 
Free Joomla Templates: by JoomlaShack