שינוי גודל הפונט

Language Switcher

עידכונים והודעות

סיכום הכנס השנתי 2017

לתמונות הכנס

דף אלבום משנת 1935

מצ"ב דף מאלבום שנעשה בעקבות טיול בשנת 1935 מאת דליה ויעקב שפריר

לתמונות

סרט אודות בית הכנסת בז'ולקיב

לצפייה

הספר "חזקה מברזל"

של גולדה זהבה קרס לבית איגל

לעיון בספר

סרט על בלץ

לצפייה

חייו של יז'י צ'רנסקי

לצפייה בסרט על חייו של יז'י צ'רנסקי ממוסטי וילקי בעברית ובאנגלית

מילוי דפי עד ביד ושם

לשמירת זכרון הנספים
אתר יד ושם

סיפור חיי - קלרה קרמר

מאת: קלרה קרמר שוורץ

נולדתי בז’ולקיב בשנת 1927. גדלתי בבית דו משפחתי יחד עם סבי וסבתי ושתי דודות רווקות. משמעות הדבר היתה המון אהבה. אני זוכרת את חתונתה של דודתי אוצ’קה והשמחה הרבה ששררה בעטיה. אני אפילו זוכרת את השמלות שאחותי ואני לבשו בחתונה.


הלכתי לבית ספר רגיל בבקרים ולשעתיים בבית ספר יהודי אחר הצהריים.למדו שעה אחת השפה העברית ושעה נוספת למדנו תורה. קנינו בולי הרצל כדי לקנות אדמה בפלשתינה. ליד ביתנו היה בית יתומים יהודי ולידו בית ספר יהודי מקצועי לבנות. ערכנו מסיבות פורים, חנוכה… והחיים היו נהדרים.

בשנת 1939 פרצה המלחמה — חיים אלו הגיעו לקיצם. הגרמנים הראשונים הגיעו כשהיטלר כרת ברית עם סטלין והרוסים כבשו אותנו. לא היה זה פיקניק. סבי נעצר ולא שב עוד הביתה. סבתי , דוד אחד דודה רוז’יה ומשפחתה נלקחו לרוסיה. סבי לא שב מעולם; האחרים שרדו ושבו לאחר המלחמה.
בשנת 1941 היטלר הערים על סטלין; הגרמנים הגיעו והגהינום החל. נאלצנו לענוד סרטי יד לבנים עליהם מגן דוד וכולם חויבו לעבוד. לא יכולנו ללכת על המדרכות.
ואז החלו הרציחות. כל יום חלפה הרכבת בעיירתנו בדרך לבלזץ מקום שיועד להשמדה. האנשים ידעו לאן מועדות פניהם ולכן קפצו מהרכבת. רובם נהרגו על ידי הגרמנים אך אחרים נפצעו בלבד. אני גאה ביהודים של ז’ולקיב. הלכנו לפסי הרכבת, שרפנו את המתים ואספנו את הפצועים אותם שיכנו בבתי היהודים. בין היהודים היתה רק אחות רחמניה אחת ששמה פפקה פיש. היא ארגנה צעירים יהודים ואני הייתי ביניהם.

בחורף של שנת 1942 נכנסנו למסתור. התחבאתי במשך כמעט שנתיים בבונקר. היו 18 איש צפופים יחד במשך כל השנתיים.
לאחר המלחמה הלכנו למחנות העקורים באוסטריה ואחר כך בגרמניה. פגשתי ונישאתי לבעלי סול במחנה העקורים באוסטריה.
עם הכרזת העצמאות, נסענו למדינת ישראל. שני בניי נולדו בישראל אולם לאחר 8 שנים סול נסע לראות את הוריו באמריקה וכשחזר הוא רצה להגר לאמריקה.

אני אוהבת את ישראל. אני מתגעגעת לאלכס ולמתוקה. הלוואי והייתי שם.

 
Joomla Templates: by JoomlaShack