שינוי גודל הפונט

Language Switcher

עידכונים והודעות

סיכום הכנס השנתי 2017

לתמונות הכנס

דף אלבום משנת 1935

מצ"ב דף מאלבום שנעשה בעקבות טיול בשנת 1935 מאת דליה ויעקב שפריר

לתמונות

סרט אודות בית הכנסת בז'ולקיב

לצפייה

הספר "חזקה מברזל"

של גולדה זהבה קרס לבית איגל

לעיון בספר

סרט על בלץ

לצפייה

חייו של יז'י צ'רנסקי

לצפייה בסרט על חייו של יז'י צ'רנסקי ממוסטי וילקי בעברית ובאנגלית

מילוי דפי עד ביד ושם

לשמירת זכרון הנספים
אתר יד ושם

מסע שורשים בפולין ואוקראינה – מסע שני

מאת: ד"ר איילה גובר - פרואקטור

בעקבות המסע ואיתור קבר האחים ביער באבקי, יורק שם לו מטרה חדשה להקים מצבה על קבר הקורבנות ביער באבקי ולשקם את בית הקברות היהודי. בשיתוף פעולה עם הקבוצה של הנוצרים הפרוטסטנטים, בראשות הכומר רומן קוש, הוא פנה לאדריכל מקומי לתכנון אתר הנצחה ולקבלת רישיונות לביצוע האנדרטה בתוך היער.

לאחר קבלת האישורים הוקמה אנדרטה מיוחדת, בסיס האנדרטה הינו מגן דוד. על המשטח הונחה אבן גרניט שחורה במידות 3 מ’ X 1.2 מ’, בדומה לאבנים באנדרטה שהוקמה בברלין. המצבה נבנתה בכספים שיורק תרם למטרה זו וכספים שנתרמו על ידי חברים בארגון יוצאי מוסטי וויאלקי וז’ולקיב.

הסרת הלוט מהאנדרטה ביער באבקי נקבעה לאוקטובר 2006. משלחת של בני העיר מוסטי וחברים בארגון יוצאי ז’ולקיב ומוסטי יצאה למקום על מנת לבקר במוסטי ובז’ולקיב ולהשתתף בטכס הסרת הלוט. במשלחת השתתפו צבי, ג’ון ואבי גובר, יורק ובתו יוהנה, צילה אקנר ובתה טובה קוטינסקי, רחל בר-נר ונעמה רינגל. ב-8 אוקטובר 2006 נערך טכס הסרת הלוט מעל המצבה בהשתתפות ראש העיר, ראשי הכנסיות בעיר, הרב של לבוב והסביבה –מרדכי באלד, חברי המשלחת ומספר גדול של תושבי מוסטי וויאלקי.

בביקור נמסר גם כי נמשך הטיפול בבית הקברות היהודי. מספר תושבים החזירו לבית הכנסת מצבות שנלקחו כדי לשמש מדרכות ותושבים נוספים מסרו כי יחזירו את המצבות.

יער "באבקי" – מצבת קבר אחים לזכרם של 1500 היהודים שנרצחו ממוסטי וויאלקי והסביבה. המצבה הינה בצורת קובייה בדומה ל-2,711 הקוביות של אנדרטת השואה בברלין כדי להראות קשר סמלי בין שתי האנדרטאות, ומוצבת על מגן דוד 2006יורק ובתו יוהנה באתר הזכרון ביער באבקי. ברקע ניתן לראות את הכיתוב בעברית, אנגלית ואוקראינית על המצבה, שלקוח מקטעי שיר של אברהם אקנר יליד מוסטי 1907 שהתפרסם בספר הזיכרון של מוסטי וויאלקי. הפסוקים המצוטטים הם: "בחודש אדר, בזמן שמרבים בשמחה,/ אסף הצורר את היהודים לתפילה,/ עינה ורצח באכזריות פרועה/ והציתם יחד עם ספרי התורה./ זועק הדם ממעמקים בוקע,/ זועק הדם ואיננו רוגע".

לאחר הצבת המצבה ביער באבקי הוחלט ע"י יורק ומשפחת גובר כי יש מקום להנציח באופן שמי את כל תושבי מוסטי וויאלקי שנספו בשואה. משפחת גובר ליקטה את שמות הנספים מתוך ספר הזיכרון של מוסטי וויאלקי ורישומי יד ושם ודאגה לאיות שמותיהם בשפה האנגלית, העברית ואוקראינית. צבי גובר תכנן ודאג לייצור לוחות גדולים שהכילו את כל שמות הנספים שנמצאו ברישומים (כ-1000 במספר). מספר חברים בארגון תרמו כספים לסיוע במימון ייצור ורכישת השלטים.
הכוונה המקורית הייתה להצמיד את הלוחות בגב המצבה שעל קבר יער באבקי. אולם, הועלה חשש כי גנבי מתכות ינתקו את השלטים ולפיכך, על פי המלצת קבוצת הידידים בעיר, הם הוצמדו לחזית קיר בית הכנסת של מוסטי וויאלקי אשר נמצא במקום מרכזי ושמור יותר.

אחרית דבר

באחרית ימיו יורק שם לו למטרה להרחיב את פעילות ציון אתרי הקבורה ביערות אוקראינה, מעבר לפעילותו בעיירת הולדתו מוסטי וויאלקי. לטענתו הנצחה זאת הוזנחה ע"י כל הגורמים המטפלים בהנצחת השואה. עיקר מאמצי ההנצחה נעשה באתרי מחנות הריכוז. אולם, כמיליון יהודים נרצחו בברוטאליות, בעיקר בשלבים הראשונים של המלחמה, בקרבת מקומות מגוריהם, ונקברו ביערות בסביבה, רובם ללא כל ציון וזכר. יורק קרא לתופעה זאת "סינדרום באבי יער" על שם קבר האחים הגדול ביותר שנכרה באוקראינה ואשר התפרסם תודות לפואמה האמיצה של המשורר הרוסי יבגני יבטושנקו. הוא פנה לנשיא גרמניה הורסט קוהלר בקריאה שיפעל להקמת מצבות וציוני קבר על מאות ואלפי קברי האחים ברחבי אוקראינה, רובם בלתי מסומנים. הוא טען שזו חובה מוסרית של גרמניה ליזום ולממן מבצע הנצחה זה של הקורבנות שגורלם נשכח ולא נותר זכר לקיומם, גורלם המזוויע ומקום קבורתם. לאכזבתו הוא לא זכה לתגובה ראויה מנשיא גרמניה ולא הספיק לגייס תמיכה ציבורית למימוש מטרה זאת.
ב-2 לדצמבר 2007 יורק נפטר ממחלת הסרטן בגיל 83. סיפור חייו, הישרדותו המופלאה בתקופת השואה ופעולתו להנצחת קורבנות קהילת מוסטי מסופר בספרו שיצא בהוצאת יד ושם. יהי זכרו ברוך.
* התמונות וכותרות התמונות לקוחות מספרו של יורק צ’רנסקי My Life as an "Aryan" בהוצאת יד ושם (2007) ומהאלבום המשפחתי של משפחת גובר שצילמה גם את הצילומים שבספר.

 
Joomla Templates at JoomlaShack.com