שינוי גודל הפונט

Language Switcher

עידכונים והודעות

סיכום הכנס השנתי 2017

לתמונות הכנס

דף אלבום משנת 1935

מצ"ב דף מאלבום שנעשה בעקבות טיול בשנת 1935 מאת דליה ויעקב שפריר

לתמונות

סרט אודות בית הכנסת בז'ולקיב

לצפייה

הספר "חזקה מברזל"

של גולדה זהבה קרס לבית איגל

לעיון בספר

סרט על בלץ

לצפייה

חייו של יז'י צ'רנסקי

לצפייה בסרט על חייו של יז'י צ'רנסקי ממוסטי וילקי בעברית ובאנגלית

מילוי דפי עד ביד ושם

לשמירת זכרון הנספים
אתר יד ושם

יז'י צ'רנסקי - חיי כ"ארי"

ד"ר יז'י צ'רנסקי ז"ל (1924-2007) היה נער יהודי בן חמש עשרה שנולד בשם יצחק שטייגר בעיירה קטנה מוסטי וילקי שבגליציה (כיום ויליקי-מוסטי שבאוקראינה), כשפרצה מלחמת העולם השנייה.

 

הוא שרד כבדרך נס כאשר הוגלה לגרמניה הנאצית תחת זהות בדויה כעובד פולני – יז'י צ'רנסקי – שם שהמשיך להחזיק אחרי המלחמה. לאחר מכן הוא נותר בפולין, נהיה מהנדס גרעין וקצין בכיר באקדמיה הצבאית – טכנית הפולנית.
בגל האנטישמי בפולין הקומוניסטית ב – 1968. הוא פוטר מהצבא ומצא מקלט בשוויץ ב – 1972, שם הוא הועסק כמומחה תחנות כוח גרעיניות.
הוא פרסם את הגרסה הראשונה של ספרו בשוייץ בשפה הגרמנית בשנת 2004.

הגרסה האנגלית הנוכחית של הספר, תורגמה בסיוע הניצולים היחידים ממשפחת הוריו – משפחת גובר (גראוברט) אשר גרים בישראל.
הגרסה הזו כוללת תוספת לגרסה הגרמנית שנקראה על ידו "חיי עם סינדרום באבי-יאר".

היא מכילה את סיפור המשימה האחרונה בחייו של ד"ר צ'רנצקי: להנציח את קהילתו היהודית שנחרבה. בסמכות המוסרית של ניצול שואה מבוגר, הוא עשה כמיטב יכולתו לעורר את תשומת לב העולם להנצחה הלקויה של מיליון יהודים אשר לא חוסלו במחנות המוות, אלא נרצחו ונקברו בקברי אחים לא מסומנים ביערות אירופה המזרחית. בלא הצלחה בניסיונותיו להשיג הכרה של הרשויות בגרמניה באחריותם לגלות את קברי האחים ולהנציח את הקורבנות שנרצחו בדרך זאת בתקופת הכיבוש הנאצי, הוא הפך את זה למשימה אישית שלו למצוא ולזהות את מקום הקבורה לפחות של היהודים מהעיירה שלו, מוסטי-וילקי, ביער "באבקי". ללא תחושת מרירות, ותוך שימוש בחסכונותיו, ד"ר צ'רנסקי התיידד עם התושבים האוקראינים בעיירה, ושכנע אותם להעמיד אנדרטה על קבר האחים ולהנציח בטבלת זיכרון על חורבות בית הכנסת של העיירה את שמות 1500 היהודים מהשטייטל שנספו.

הספר, על שני חלקיו, הוא עדות נדירה על עלילת הישרדות מופלאה דווקא בלב גרמניה הנאצית בתקופת השואה. הוא שולח מסר של חובה מוסרית להנציח את זיכרון היהודים שנרצחו בתחומי עיירות מגוריהם ללא אות ועדות.
את הספר ניתן לרכוש באמזון.

לסרט שנעשה על חייו של הסופר לחצו כאן

 

 
Joomla 1.5 Template: from JoomlaShack