שינוי גודל הפונט

Language Switcher

עידכונים והודעות

סיכום הכנס השנתי 2017

לתמונות הכנס

דף אלבום משנת 1935

מצ"ב דף מאלבום שנעשה בעקבות טיול בשנת 1935 מאת דליה ויעקב שפריר

לתמונות

סרט אודות בית הכנסת בז'ולקיב

לצפייה

הספר "חזקה מברזל"

של גולדה זהבה קרס לבית איגל

לעיון בספר

סרט על בלץ

לצפייה

חייו של יז'י צ'רנסקי

לצפייה בסרט על חייו של יז'י צ'רנסקי ממוסטי וילקי בעברית ובאנגלית

מילוי דפי עד ביד ושם

לשמירת זכרון הנספים
אתר יד ושם

מוסטי וילקי - חידוש המצבה

הסבר למה שאירע למצבה לזכר נרצחי העיירה מוסטי וויאלקי שהקים אבי, יורק צ'רנצקי (יצחק שטייגר) בסתיו 2006. כידוע, המצבה הוקמה באתר יער באבקי שבו נרצחו ונטמנו בקבר אחים 1500 יהודים תושבי האזור, כולל הוריו של אבי.

אבי נאבק על העיקרון (סינדרום באבי יאר) שהממשלה הגרמנית תיקח אחריות למימון הקמת מצבה זאת ומצבות אחרות על מאות קברי ההמונים של יהודים ביערות מזרח אירופה. אולם אחרי תכתובת חסרת תוצאות עם נשיא גרמניה נטל על עצמו את מרבית ההוצאות של הקמת המצבה עם עזרה מבני משפחה וחברים מארגון יוצאי העיר. מלבד תרומה זאת, גם תושבי העיירה המקומיים תרמו רבות למימוש הפרויקט בהשקעת עבודה ואנרגיה בתכנון ובבניית המצבה, אשר בולטת בגודלה וברישומה.

במרץ 2011 המצבה הותקפה ונהרסה חלקית. הוונדלים לא נתפסו. על פי צלבי הקרס והסמלים שהשאירו באתר יש להניח שזאת הייתה קבוצה ניאו נאצית. המצבה שוקמה בחודשים האחרונים במימון של אמי ובעבודתם של תושבי העיירה. אנו סבורים שראוי לחנוך מחדש את המצבה בטקס מכובד. מאחר שרבי באלד, רב אזור לבוב, השתתף בטכס החניכה הראשון של המצבה באוקטובר 2006, היה רצוי, אם אפשר, שיכבד אותנו בנוכחותו בטכס חניכת המצבה המשוקמת ואמירת קדיש על הקבר. חשוב לנו לגלות אכפתיות לגבי האתר וכן להוקיר תודה לתושבים השומרים עליו. אני מציעה שנתכנן אירוע במקום בשנת 2013 בהשתתפות חברי קהילת מוסטי והסביבה.

Joanna Pfaff-Czarnecka

 
Joomla Templates: by JoomlaShack