שינוי גודל הפונט

Language Switcher

עידכונים והודעות

סיכום הכנס השנתי 2017

לתמונות הכנס

דף אלבום משנת 1935

מצ"ב דף מאלבום שנעשה בעקבות טיול בשנת 1935 מאת דליה ויעקב שפריר

לתמונות

סרט אודות בית הכנסת בז'ולקיב

לצפייה

הספר "חזקה מברזל"

של גולדה זהבה קרס לבית איגל

לעיון בספר

סרט על בלץ

לצפייה

חייו של יז'י צ'רנסקי

לצפייה בסרט על חייו של יז'י צ'רנסקי ממוסטי וילקי בעברית ובאנגלית

מילוי דפי עד ביד ושם

לשמירת זכרון הנספים
אתר יד ושם

ועידת התביעות – תכניות פיצויים אישיים

ועידת התביעות מנהלת מספר תכניות פיצויים אישים במימון ממשלת גרמניה. מזה עשרות שנים שהוועידה מקיימת משא ומתן שנתי עם הממשלה הגרמנית להקלה בתנאי הקרנות שבניהולה.

תוצאותיו של מו"מ מתמשך הם הגמשת הקריטריונים לזכאות, אשר מאפשרים לקבוצות נוספות שלא הוכרו בעבר להיכנס למעגל מקבלי הסיוע.

חוק הפיצויים הגרמני, אשר נבע מהסכם השילומים, נסגר סופית לבקשות חדשות בסוף 1969. כתוצאה מכך, רוב קרבנות הנאצים אשר עלו לישראל ממדינות ברית המועצות לשעבר ומתגוררים בה כיום, ושהתגוררו מעבר ‘מסך הברזל בשנות ה-50 וה-60, לא יכלו לפנות לקבלת פיצויים אשר נבעו מהסכם השילומים – הן ישירות מגרמניה, לפי חוק הפיצויים הגרמני, והן ממשרד האוצר הישראלי, לפי חוק נכי רדיפות הנאצים.
בעקבות התגברות גל ההגירה מברה"מ בשנות ה-70, הצליחה ועידת התביעות לשאת ולתת עם ממשלת גרמניה להקמת קרן אשר תסייע לאותם מהגרים להיקלט במדינות להן היגרו, קרן הסיוע.

קרן הסיוע

‘קרן הסיוע’ הוקמה בשנת 1980. הקרן, הממומנת על ידי ממשלת גרמניה, מעניקה תשלום חד-פעמי של 2,556 יורו, (כ-14,000 ש"ח) לקשישים, נפגעי רדיפות הנאצים אשר עם חיו מאחורי מסך הברזל.
הקרן הוקמה כקרן זמנית, לשנתיים, עם הגבלת סכום הפיצויים ל-400,000,000 מרק גרמני (כ- 800 מיליון ש"ח) ל- 80,000 ניצולים בכל העולם. בעקבות מו"מ שנתי של ועידת התביעות עם גרמניה ממשיכה הקרן לפעול כבר 29 שנים. עד היום קיבלו פיצויים במסגרתה כ- 330,000 קורבנות יהודים של רדיפות הנאצים, רובם מהגרים ממדינות ברה"מ לשעבר.
בישראל שילמה הקרן לכ- 185,000 ניצולים (כ-56% מסך הזכאים) בסכום כולל של כ-2.6 מיליארד ש"ח.
תנאי הזכאות של הקרן כללו תבחינים העוסקים נרדפות, הוכחת נזקי בריאות קשים ונזקקות. תבחיני הנרדפות לקבלת המענק מהקרן הינם רחבים יחסית וכוללים, לשם דוגמה, לא רק מאסר במחנות וגטאות או הגבלת חופש (כגון נשיאת טלאי צהוב), אלא גם בריחה מפני הכיבוש הנאצי, דבר שאפשר לעשרות אלפי ניצולים שברחו לברה"מ בתקופת המלחמה להיות זכאים למענק זה.
למרות שגרמניה קבעה בתחילה כי רק מי שיוכיח נזקי בריאות חמורים עקב רדיפות הנאצים יהיה זכאי לתשלום מהקרן, הצליחה ועידת התביעות לשכנע את גרמניה להכיר בגברים, מגיל 65 ומעלה ונשים מגיל 60 ומעלה כסובלים מירידת כושר הכנסה הזהה לנזקי בריאות קשים. בהתאם פונים אלה אינם צריכים להוכיח נזקי בריאות קשים. הצלחה זו היא זו שאפשרה את מתן המענק לרוב הנפגעים אשר קיבלו אותו עד היום.
בשנת 2008 הצליחה ועידת התביעות במו"מ עם ממשלת גרמניה להרחיב את תנאי הזכאות לקרן גם למי ששהה בלנינגרד הנצורה בזמן כלשהו בין ספטמבר 1941 לינואר 1944 או ברח ממנה במהלך אותה התקופה.
בשנת 2009 הסכימה ממשלת גרמניה כי ניצולים שהגישו בעבר בקשה לקרן הסיוע ונדחו יוכלו להגיש בקשה שנייה. רוב האנשים האלה מעולם לא קיבלו תשלומי פיצויים כלשהם על תקופת השואה. כ-7,000 ניצולים בישראל שלא נמצאו זכאים בעבר יוכלו להגיש בקשה שנייה ולקבל את המענק. כתוצאה מהקלה זו בתנאי הקרן ישולמו יותר מ-33 מיליון יורו (כ-42 מיליון דולר) בתשלומים ישירים לניצולי שואה נזקקים.

קרן סעיף 2

בניגוד לניצולי שואה אשר עלו לארץ עד 1953 ואחרים אשר הגישו בקשה ישירות לגרמניה עד אמצע שנות ה60, ניצולים שהיו מאחורי מסך הברזל בשנות ה-50 וה-60, גם כאלו שנכלאו בתנאים קשים במחנות וגטאות, לא היו זכאים לתשלומים חודשיים בגין סבלם בתקופת השואה.
בעקבות נפילת מסך הברזל בסוף שנות ה-80 ואיחודה של גרמניה, הצליחה ועידת התביעות לשאת ולתת עם ממשלת גרמניה על הקמת ‘קרן סעיף 2′ אשר מאפשרת לניצולים יוצאי מחנות וגטאות, לקבל קצבה חודשית במידה והם עומדים בקריטריוני הזכאות שקבעה גרמניה לקרן זו.
הקרן הוקמה בשנת 1992. בעקבות האיחוד וכתוצאה מהמו"מ, הובטח פיצוי, בסעיף מס’ 2 של אמנת הסכם היישום של איחוד גרמניה, מתאריך 3 באוקטובר 1990, הקובע כי:
"הממשלה הפדראלית מוכנה, כהמשך למדיניותה של הרפובליקה הפדראלית הגרמנית, להיכנס להסכמים עם ועידת התביעות לשם קביעת הסדרים כספיים למתן פיצוי על מצוקה לנרדפים שעד כה לא קיבלו פיצוי כלל או קיבלו פיצוי מזערי בלבד בהתאם לקבוע בחוקיה השונים של הרפובליקה הפדראלית הגרמנית."
‘קרן סעיף 2′, הנקראת כך על שם אותו סעיף מכונן בהסכם איחוד הגרמניות, מעבירה קצבה חודשית בסך 291 יורו (כ-1,600 ₪) לכל ימי חייהם של הניצולים. עם הקמת הקרן, הגבילה הממשלה הגרמנית את מס’ מקבלי הקצבאות ל- 25,000. בפועל, בעקבות פעילות ועדת המו"מ של ועידת התביעות אושרו עד היום יותר מ- 70,000 זכאים בכל העולם.
בישראל אושרו תשלומי קצבה ל 39,000 זכאים בסכום כולל של כ-6.2 מיליארד ש"ח.
במהלך השנים הצליחה ועידת התביעות לשכנע את ממשלת גרמניה להכיר במאות מחנות נוספים כמזכים לתשלומים מקרן זו. בהתאם מחנות במדינות שונות, כגון מחנות ברומניה, בולגריה, הונגריה, צרפת וטוניס, הוכרו לשם קבלת קצבה.
בתחילה קבעה ממשלת גרמניה כי רק ניצולים נזקקים ביותר יוכלו לקבל קצבה זו. בשנת 2007 שוכנעה ממשלת גרמניה לא להתחשב בהכנסות מקצבה, כגון קצבאות הביטוח הלאומי ופנסיות שונות, או בהכנסות בן הזוג של הניצול, בבדיקת זכאותם לקצבה זו. כתוצאה מכך הוכרו ניצולים רבים נוספים לשם קבלת אותה הקצבה.


ועידת התביעות ממשיכה לשאת ולתת כל שנה ממול ממשלת גרמניה לשם הגמשה נוספת של קריטריוני הזכאות לקרן, כגון הורדת משך הזמן הנדרש לשם כליאה במחנות (6 חודשים לפחות) או בגטאות\מסתור\שלילת חופש (18 חודש לפחות).
את הקריטריונים המלאים לקבלת תשלומים מקרנות אלה וטופסי בקשה ניתן להוריד מאתר האינטרנט של ועידת התביעות בכתובת הבאה – www.claimscon.org . ניתן גם לפנות בטלפון: 03-5194400.

 
Joomla Templates: by JoomlaShack